Jakie umiejętności powinna posiadać osoba opiekująca się seniorami?

Wraz z wiekiem i postępem chorób wiele osób zaczyna potrzebować stałej opieki. Ich potrzeby życiowe często są dużo większe, niż osób młodszych – z tego powodu profesjonalna opiekunka osób starszych powinna posiadać cały szeroki wachlarz różnego rodzaju umiejętności, w tym również tzw. kompetencji miękkich. Dowiedz się, jakie to umiejętności. Które z nich są najważniejsze?

Usprawnianie życia seniora

Osoby starsze, szczególnie te, które w wyniku zaawansowanego wieku i postępujących chorób straciły – częściowo lub całkowicie możliwość ruchu – wymagają bardzo troskliwej opieki w różnych codziennych czynnościach. Opiekunka powinna umieć asystować seniorowi lub wyręczać go m.in. w spożywaniu posiłków czy codziennej higienie. To drugie zadanie jest szczególnie warte uwagi, gdyż wymaga znajomości technik mycia osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku lub leżącej.

Obowiązki domowe

Powszechnie spotykaną praktyką jest, że opiekunka zajmuje się nie tylko bezpośrednio seniorem, ale również wykonuje różne czynności na jego rzecz – do tego zalicza się m.in. przygotowywanie posiłków oraz sprzątanie pomieszczeń, z których senior korzysta. Zazwyczaj dieta seniora jest bardzo ścisła, dlatego dobrze jest, by opiekunka umiała gotować. Warto pamiętać, że opiekunka nie ma obowiązku wykonywać prac, które nie są związane z opieką, takich jak np. pielenie ogródka czy mycie okien.

Kwalifikacje językowe

Znajomość języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym to niezbędne minimum do uzyskania pracy na terenie Niemiec. Dlaczego? Ponieważ nawet jeśli opiekunka nie będzie na co dzień rozmawiać z seniorem (co zdarza się kiedy np. podopieczny jest w stanie bardzo zaawansowanej choroby otępiennej), to wciąż powinna utrzymywać kontakt z członkami rodziny podopiecznego, czy jego lekarzem. Znajomość języka jest również bardzo ważna np. przy wzywaniu pogotowia. Agencje pośredniczące w pracy opiekunek, takie jak firma Prestige24h zawsze sprawdzają kompetencje językowe.

Umiejętności interpersonalne

Poza konkretnymi, mierzalnymi umiejętnościami, dobra opiekunka powinna posiadać również szereg umiejętności interpersonalnych, nazywanych też niekiedy „miękkimi”. Są to wszystkie umiejętności i cechy osobowości, które ułatwiają wykonywanie obowiązków opiekuna. Przykładem jest tutaj cierpliwość, empatia i wrażliwość czy zdolność do działania pod wpływem stresu. Umiejętności miękkie są w pewnym stopniu wrodzone, ale można je rozwijać.

Dodatkowe umiejętności

Niektóre umiejętności nie są wymagane w pracy opiekunki, ale ich posiadanie może być sporym atutem. Wymienić tutaj należy m.in. umiejętność prowadzenia samochodu, a także znajomość zasad pierwszej pomocy.