Wywłaszczenie pod drogę – co robić

Wywłaszczenie pod drogę jest to procedura, która jest konieczna w celu realizacji celów publicznych. W momencie, gdy zapadnie decyzja o wywłaszczeniu, natomiast inwestor nie przewidział alternatywnych tras, właściciel gruntu  nie może wstrzymać tej inwestycji. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej. 

Wywłaszczenie nieruchomości – na czym polega? 

Wywłaszczenie nieruchomości pod budowę dróg musi odbywać się na szczególnych zasadach. Zasady te określone są w specjalnej specustawie drogowej, czyli ustawie z 10 kwietnia 2023 roku dotyczącej szczególnych zasad przygotowania oraz realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Odebranie własności może zdarzyć się wcześniej niż wypłata odszkodowania. Wywłaszczenie – można domagać się wykupu gruntu, który przewidziany jest w mpzp pod różne cele publiczne. 

Jeżeli dana działka bądź część tej działki jest umiejscowiona w planie miejscowym możemy spróbować ją wykupić w całości lub chociaż jej część, dotyczącą inwestycji. Poza tym mamy też prawo do domagania się odszkodowania od gminy, w momencie gdy ponieśliśmy straty materialne lub szkody. 

Odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości wynika z faktu, że, mimo że działka formalnie należy do nas, to wpis określający przeznaczenie działki ogranicza się w istotny sposób pod prawa własności. To oznacza też obniżenie  wartości danej nieruchomości. 

Właściciel w takim razie nie będzie miał możliwości, by przeprowadzić na swoim gruncie prywatnej inwestycji. Jednak będzie mógł udowodnić, że przed zmianami mógł wykorzystać daną część gruntu na budowę domu lub pomieszczenia gospodarczego. 

Wywłaszczenie jaki termin? 

Wywłaszczenie pod drogi następuje z dniem, kiedy zapadła decyzja o realizacji inwestycji oraz kiedy decyzja ta stała się ostateczna. Decyzję tą wydaje się w terminie 30 dni od dnia, kiedy została wskazana. W sytuacji kiedy na decyzję nałożony został rygor natychmiastowej wykonalności, czyli w terminie 60 dni od nadania. 

Wywłaszczanie nieruchomości – do kogo zwrócić się o pomoc? 

Kiedy nie posiadamy wystarczającej wiedzy na temat ustawy o gospodarce nieruchomościami, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów z tej dziedziny. Fundacja INLEGIS działa od 2018 roku, jest złożona z radców prawnych z dużym doświadczaniem. Fundacja ta świadczy zarówno płatną jak i bezpłatną pomoc na rzecz osób będących w ciężkiej sytuacji z organami administracyjnymi. Ta fundacja organizuje nieodpłatne spotkania oraz wykłady, w ramach których podmioty mogą uzyskać wiedzę na temat swojej sytuacji prawnej. Fundacja skupia się głównie na osobach w przypadku nieruchomości, które są tracone. Fundacja może też pomóc, gdy doszło do zajęcia nieruchomości. Więcej informacji można przeczytać na https://fundacjainlegis.pl/fundacja/

Wywłaszczenia nieruchomości – co trzeba jeszcze wiedzieć? 

Wywłaszczenia nieruchomości mieszkalnej, które wchodzą w skład przedsiębiorstwa bądź części gospodarczej, z którego utrzymuje się rodzina mogą okazać się przykrym doświadczeniem. Procedura wywłaszczenia jest także wyjątkowo skomplikowana. Wywłaszczeniu nieruchomości stanowi podstawę na odebranie nieruchomości. Odebranie błyskawiczne w sprawach wywłaszczenia pozwala na odzyskanie odszkodowania. Jednak czas od wywłaszczenia prawa użytkowania wieczystego do uzyskania pieniędzy może oznaczać nawet kilka miesięcy. Poza tym ustalenie wysokości odszkodowania może być zaniżone. Poczet odszkodowania nie wystarczy na wybudowanie nieruchomości o podobnym wyglądzie. Poza tym jednostki samorządu terytorialnego będą chciały, by postępowanie było przeprowadzone bez udziału osoby trzeciej. Wydanie decyzji może więc być bez naszej obecności.