Audiometria tonalna – na czym polega?

Sprawny słuch, tak samo jak wzrok, węch czy smak, umożliwia nam pełne doświadczanie otaczającego nas świata. Obserwując u siebie jakiekolwiek problemy ze słyszeniem, warto je jak najszybciej zdiagnozować i podjąć odpowiednią terapię. Jednym z najważniejszych narzędzi w diagnostyce dolegliwości układu słuchowego jest audiometria. Przyjrzymy się bliżej temu badaniu, by poznać jego znaczenie dla zdrowego i sprawnego słuchu.

Audiometria tonalna – czym jest?

Forma diagnostyki, której dotyczy ten artykuł, to specjalistyczne badanie, które ma na celu określenie zakresu naszych zdolności słuchowych oraz wykrycie ewentualnych problemów. W dużym skrócie audiometria tonalna polega na testowaniu naszej zdolności do słyszenia dźwięków o różnych częstotliwościach, co pozwala stwierdzić, czy występuje utrata słuchu oraz na jakim jest ona poziomie.

Podczas wykonywania badania pacjent ma na sobie słuchawki audiometryczne, a specjalista prezentuje mu dźwięki o różnych częstotliwościach i natężeniu. Osoba badana sygnalizuje, kiedy słyszy dźwięk, a specjalista notuje wyniki dla prawego oraz lewego ucha na tzw. audiogramie, który jest graficzną reprezentacją zdolności słyszenia. Wyniki badania pozwalają określić zarówno obecność, jak i skalę problemu z narządem słuchu.

Dlaczego audiometria tonalna jest ważna?

Aby cieszyć się zdrowym i sprawnym słuchem przez całe życie, warto regularnie wykonywać jego badania, traktując je jako część szeroko rozumianej profilaktyki swojego zdrowia. Eksperci rekomendują powtarzanie audiometrii co 1–2 lata. Niestety, większość osób decyduje się na wykonanie badań słuchu dopiero w momencie, gdy pojawiają się pierwsze problemy. Audiometria tonalna – zwłaszcza wykonywana regularnie, okazuje się niezwykle ważnym narzędziem w diagnozowaniu narządu słuchu z co najmniej kilku powodów.

  1. Badanie to pozwala na wykrycie problemów na wczesnym etapie rozwoju, co jest kluczowe do wczesnego podjęcia działań mających na celu poprawę słuchu.
  2. Jeśli diagnoza wykazuje utratę słuchu, audiometria pomaga w dobraniu odpowiedniego aparatu słuchowego, jaki może poprawić jakość życia osoby, która będzie go nosić.
  3. Osoby z problemami słuchowymi, które podjęły leczenie lub noszą aparat słuchowy, mogą regularnie wykonywać audiometrię tonalną, aby monitorować postępy i dostosowywać swoje leczenie.

Gdzie wykonać audiometrię tonalną?

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego słuchu lub chcesz przeprowadzić badanie w ramach profilaktyki, najlepiej skorzystać z usług specjalistów od zdrowia słuchu. Przykładem są gabinety Audika Polska, znajdujące się w 600 lokalizacjach na terenie całego kraju. Profesjonalnie wykonane badanie pozwoli Ci poznać kondycję swojego narządu słuchu, a w razie konieczności – podjąć odpowiednie kroki w celu jego leczenia. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak działa audiometr tonalny i jak przygotować się do badania słuchu? Już teraz zajrzyj na bloga Audika Polska, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje na temat przebiegu badania.

Materiał zewnętrzny, zawsze należy soę skontaktować z odpowiednim fachowcem przed podjęciem decyzji.