Dalekowzroczność – diagnostyka, leczenie, korekcja

Dalekowzroczność, to zaraz po krótkowzroczności najczęściej występująca na świecie wada wzroku.

Wada ta znana jest również pod nazwą hipermetropia lub hyperopia. Jest dość powszechna w praktycznie każdej wybranej populacji. Co najważniejsze jednak dzisiejsze procedury medyczne, a także nowoczesna i rozwinięta diagnostyka pozwala na sprawne zdiagnozowanie tej wady, a także wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Dalekowzroczność – jak widzą osoby z hyperopią?

Przede wszystkim osoby z dalekowzrocznością mają trudności w widzeniu elementów znajdujących się blisko, podczas gdy ich zdolność do widzenia na daleką odległość jest względnie zachowana, choć w przypadku nałożenia się wad chociażby z astygmatyzmem również dalsze widzenie może być mocno zaburzone. Dla dalekowidza obiekty bliskie mogą być niewyraźne i zamazane, a czytanie, pisanie lub wykonywanie precyzyjnych zadań może być utrudnione. Objawy dalekowzroczności trudne są do pomylenia z innymi wadami wzroku i powinny niepokoić, szczególnie w przypadku małych dzieci, bowiem zaniedbane leczenie i korygowanie wad wzroku może prowadzić do wielu znacznie poważniejszych konsekwencji, w tym również poważnych zaburzeń rozwojowych.

Dalekowzroczność wynika z wadliwego kształtu oka, który powoduje, że światło skupia się nieprawidłowo, czyli za siatkówką, a nie na niej. W rezultacie obrazy są rozmyte i trudne do skupienia. Osoby z dalekowzrocznością mogą odczuwać również objawy dodatkowe takie jak zmęczenie oczu, bóle głowy i trudności w koncentracji. Wynikają one z ciągłego wytężania aparatu wzroku. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie Mojepierwszesoczewki.pl.

Okulary i soczewki – prosta korekcja wady wzroku

Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem w przypadku występowania tych właśnie wad wzroku jest skorzystanie z możliwości noszenia okularów czy też soczewek kontaktowych. W zasadzie od ręki rozwiązują one problem i sprawiają, że funkcjonowanie staje się znacznie przyjemniejsze i bezpieczniejsze. Dalekowzroczność równie dobrze koryguje się przy pomocy obu tych metod, choć rzecz jasna pacjenci z różnych względów decydują się na konkretną z nich. Zarówno soczewki, jak i tradycyjne okulary mają swoich zwolenników.

Zabiegi operacyjne. Dla kogo? Bezpieczeństwo

Bardzo ważne jest to, aby podkreślić, iż dziś operacje są niemalże całkowicie bezpieczne. Niektórzy pacjenci odczuwają jedynie sporadycznie pewne dolegliwości związane z wykonaniem zabiegu na oczy, ale nie są to częste przypadki. Dolegliwości, które mogą się pojawić po operacjach to przede wszystkim większa wrażliwość na światło, suchość oka czy też inne, raczej drobniejsze komplikacje.