Andrzej Rybiński: wiek, wzrost, waga, kariera

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego im. ks. Witolda Zdaniewicza
Państwo

 Polska

Data założenia

1972

Dziedzina

badania nad religijnością

Dyrektor

ks. dr hab. Wojciech Sadłoń SAC

Adres

ul. Skaryszewska 12
03-802 Warszawa

brak współrzędnych
Strona internetowa

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza, ISKK (ang. Institute for Catholic Church Statistics) – pierwszy w Polsce ośrodek badań nad religijnością. Samofinansująca się jednostka badawczo-rozwojowa kierowana przez pallotynów z siedzibą w Warszawie[1]. Zajmuje się prowadzeniem badań statystycznych i socjologicznych nad religijnością oraz katolicyzmem.

Instytut został założony w 1972 r. przez Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (łac. Societas Apostolatus Catholici, SAC) jako Zakład Socjologii Religii. W 1993 przekształcony w Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, rozpoczął badania religijności w Polsce[2]. Systematycznie publikuje wyniki badań dotyczących m.in. religijności Polaków, uczestnictwa w praktykach religijnych, liczebności oraz struktury duchowieństwa, ilości wiernych i parafii. Jest jednym z głównych źródeł wiedzy socjologicznej o Kościele w Polsce, na jego badania powołują się publikacje naukowe oraz media - zarówno świeckie jak i związane z Kościołem[3], a nawet krytyczne wobec niego. Instytut współpracuje z Sekretariatem Episkopatu Polski oraz Głównym Urzędem Statystycznym[4].

Założycielem ISKK był ks. prof. Witold Zdaniewicz. W Instytucie pracują głównie świeccy, współpracują z nim pracownicy naukowi Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, UKSW i innych uczelni z całej Polski i zagranicy. W 2020 ISKK rozpoczął formalną współpracę z Center for Applied Research in Apostolate przy Georgetown University. Wchodzi w skład Ośrodka Zaawansowanych Badań Społecznych[5].

Zobacz też

Przypisy

  1. Administrator, Statut [online], iskk.pl [dostęp 2022-01-05] (pol.).
  2. Kościół bada religijność Polaków. rp.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-01-02)]., rp.pl [dostęp: 21-10-2013]
  3. Przykłady: [1], [2], [3]
  4. Wyższa Szkoła Nauk Społecznych im. ks. Józefa Majki w Warszawie – Historia Uczelni. [dostęp 2007-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-08-23)].
  5. Struktura [online], iskk.pl [dostęp 2021-04-01] [zarchiwizowane z adresu 2021-04-25] (pol.).

Linki zewnętrzne